Suvi Nieminen aloittaa tanssijana Aurinkobaletissa

Aurinkobaletti vahvistuu: Suvi Nieminen liittyy tanssijakaartiin!

Aurinkobaletti saa riveihinsä uuden huipputanssijan, kun monipuolinen ja kansainvälisesti ansioitunut Suvi Nieminen liittyy ryhmään. Hän valikoitui tanssijaksi Aurinkobalettiin yli 350 hakijan joukosta! Nieminen on tunnettu vaikuttavasta esiintyjäntyöstään sekä koreografisista projekteistaan, ja hän tuo mukanaan vankkaa osaamista niin nykytanssin kuin tanssiteatterin parista.

Nieminen on työskennellyt muun muassa Susanna Leinonen Companyssa, Kinetic Orchestrassa ja Pori Dance Companyssa. Hän on perustanut Turku Youth Companyn ja on yksi MP-kollektiivin perustajista. Hänen uransa kattaa laajan kirjon esiintymisiä, koreografioita ja pedagogista työtä Suomessa ja kansainvälisesti.

Aurinkobaletin kevätkaudella Nieminen nähdään osana ryhmää Made in 11 Days – It’s all relative -kolmen pienoisteoksen yhteisilloissa 9.-31.5.2025.

”Lähden uteliain mielin tulevaan vuoteen ja tuntuu hauskalta päästä heti ensimmäisenä työstämään tanssijoiden omia tuotantoja,” Nieminen kommentoi.

Tervetuloa Aurinkobalettiin, Suvi!

 

 

Aurinkobaletin väki ja lipunmyyntimme ovat kesälomalla 14.6.–3.8.2025. Kiitämme lämpimästi kaikkia kävijöitämme, nähdään jälleen syksyllä!

Lue lisää

Lisäksi ohjelmistossa jatkavat huippusuositut Risto Räppääjä ja Nuudelipää sekä ruokateatteriteos Mikä Menu! – Eli sinappikaupungin menetetty maine.

Lue lisää

4X -kiertue tuo Turkuun kotimaisen nykytanssin ajankohtaisimmat sävyt! Aikuisille ja nuorille suunnattu yhden illan minifestivaali yhdistää neljä tanssiteatteria ja neljä teosta.

Lue lisää